Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 25 Metallituotteiden valmistus (pl. koneet ja laitteet) *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain jaksolla 2025 Q2 - 2026 Q2


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2025 Q22025 Q32025 Q42026 Q12026 Q2
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)10.0
Alankomaat (NL)16,7755.329,30417,3315.926,14918,5075.826,96117,6135.730,15916,8644.633,931
Albania (AL)910.030.0
Algeria (DZ)12
Andorra (AD)3313010.014
Argentiina (AR)9211273140.07030.0371
Armenia (AM)4415861829120.01,964
Aruba (AW)6
Australia (AU)1140.06,4291670.14,652890.05,8551010.04,505730.06,638
Azerbaidžan (AZ)1114410.0227
Bahama (BS)140.0201
Bahrain (BH)61981570.0720
Bangladesh (BD)480.062790.160.052690.1122500.117
Barbados (BB)1
Belgia (BE)9,3312.93,0088,5812.92,2868,0272.54,4606,2582.06,8165,9211.65,346
Bolivia (BO)10.01
Bosnia ja Hertsegovina (BA)1070.01000.01250.0850.050.02
Botswana (BW)7941
Brasilia (BR)80.06482010.1841330.0977200.0501640.0343
Bulgaria (BG)5370.22,7942680.17422130.17185860.29591,1450.31,612
Caymansaaret (KY)5273
Chile (CL)34633458820.01,26320.0776
Costa Rica (CR)4672040.0190.031
Dominikaaninen tasavalta (DO)31144920.06130.03620.0147
Ecuador (EC)59079627910.0162
Egypti (EG)2210.034288230.04770.066
El Salvador (SV)6306910.030.011
Espanja (ES)13,3524.26,5908,8873.05,0446,2462.07,2508,2672.78,2218,6292.49,608
Etelä-Afrikka (ZA)90.01,3771,2660.42,163320.01,601850.01,824530.01,753
Etelä-Korea (KR)3,1351.012,2241,7420.68,7711,4030.46,9661,9960.61,4703,4570.92,619
Etiopia (ET)10.010
Fidzi (FJ)40320.042
Filippiinit (PH)1490.04243630.1797390.0609560.06751340.0181
Färsaaret (FO)1926511
Georgia (GE)10.01534160.0424
Ghana (GH)254156166278
Gibraltar (GI)7
Grönlanti (GL)14338616
Guatemala (GT)3535610.03
Guyana (GY)142325430241
Heardsaari ja McDonaldsaaret (HM)20.010.0
Honduras (HN)103469514799
Hongkong (HK)280.0653650.04332160.132270.0308170.0278
Indonesia (ID)1,4180.49901,1430.41518880.31,2891,8980.61,6641,7690.51,030
Intia (IN)2,4710.81,4593,0681.01,0812,3210.71,5532,9310.91,4953,9371.15,524
Irak (IQ)8
Iran (IR)10.0
Irlanti (IE)1,4390.52,3017560.32,4091,3410.43,0989770.31,8551,4730.42,182
Islanti (IS)539328411160.037010.0522
Iso-Britannia (GB)4,4691.46,9864,0661.47,3304,1171.38,2345,3421.79,1033,9251.19,859
Israel (IL)600.0475630.08491,3140.43443,4121.19671,3410.4621
Italia (IT)13,6944.35,58213,7264.75,40216,1065.04,55517,8525.75,39517,0624.74,435
Itävalta (AT)3,7751.23,6293,3031.12,8693,1481.02,0812,7440.95,4492,7590.84,820
Japani (JP)2030.11,3791630.11,4373580.11,4319170.31,5552,1900.6879
Jordania (JO)42666838075
Kambodža (KH)153153100.0878200.01,186
Kamerun (CM)10.0
Kanada (CA)3610.16,3439190.38,8391,9610.69,0809740.36,3142330.110,530
Kazakstan (KZ)70027538730.0316480.0346
Kenia (KE)17773310.047
Kiina (CN)18,0795.78,94119,0446.56,18517,0655.38,34127,0908.710,42235,9129.818,058
Kirgisian tasavalta (KG)2,2873333336911,510
Kolumbia (CO)3117510.01860.04640.012
Kongo (CG)7
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)5914
Kreikka (GR)590.03931820.1665250.03,0981380.07501510.0596
Kroatia (HR)410.0367291220.04521010.06182330.1391
Kuwait (KW)1002524
Kypros (CY)20.0151110510.0501
Laos (LA)26410.010.06
Latvia (LV)4,3711.43,6103,8061.32,6353,2461.03,3242,9000.92,6476,4111.72,151
Libanon (LB)51910.020.0
Liberia (LR)7
Liechtenstein (LI)141150.010.01
Liettua (LT)7,4442.38,3506,6402.36,2908,0132.57,5536,7242.26,4198,4982.36,643
Luxemburg (LU)3,6951.2394,2421.4866,0061.9801,6690.51421,3850.4109
Macao (MO)10.0
Madagaskar (MG)10.020.0
Malediivit (MV)7
Malesia (MY)4,7511.58586,6032.388810,3583.21,8414,7441.51,3487,1782.01,527
Malta (MT)1212530.01210.01610.017
Marokko (MA)914360.02270.027
Mauritania (MR)20
Mauritius (MU)242110.012
Meksiko (MX)100.0687730.0198900.08091200.07261300.0554
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)560.0910.0
Mikronesia (FM)
Moldova (MD)2200350927
Mongolia (MN)22029
Montenegro (ME)20.0
Mosambik (MZ)4
Myanmar (MM)70.080.0
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)560.0910.0
Namibia (NA)982681131
Nepal (NP)10.0
Nicaragua (NI)1515
Niger (NE)17
Nigeria (NG)48291063766
Norja (NO)15,3344.820,5913,6731.317,81511,9783.821,6166,8152.220,17922,4006.121,904
Norsunluurannikko (CI)9110.0
Oman (OM)1621332
Pakistan (PK)30.028210.02190.0230.0
Panama (PA)525478
Papua-Uusi-Guinea (PG)295
Paraguay (PY)427115
Peru (PE)20.0458325409180.0323110.0306
Pohjois-Irlanti (XI)42914010.0137610.070
Pohjois-Makedonia (MK)420.01082350.11,082900.01522410.1140220.0194
Portugali (PT)1,3340.42,0881420.01,4042660.12,2252730.11,6292400.11,354
Puola (PL)26,4908.321,67022,8587.822,80221,1026.623,44022,0057.120,63427,2267.420,816
Qatar (QA)55232661
Ranska (FR)18,5425.814,23016,2945.611,67516,4485.215,60912,1683.915,97016,5954.515,528
Ranskan Polynesia (PF)12
Romania (RO)3,8881.21,6242,4090.81,6701,8460.61,3152,2510.71,8342,8030.83,505
Ruotsi (SE)33,28910.4105,00634,55811.876,16834,76010.9100,78139,03812.5105,25838,24010.4105,681
Saksa (DE)55,07417.326,50158,29719.921,11666,71720.921,95758,84418.928,10456,45415.433,534
Sambia (ZM)43928
Saudi-Arabia (SA)22210.039320.0124500120.0531
Senegal (SN)2854304310.09
Serbia (XS)1380.066140.091160.0371740.11,239650.0549
Seychellit (SC)1121
Sierra Leone (SL)527
Singapore (SG)1,22830.01,023210.01,211230.02,011160.02,083
Sint Maarten (Alankomaiden osa) (SX)12
Slovakia (SK)1,2830.48401,1090.49039010.37052,1440.71,2483,5711.02,869
Slovenia (SI)5800.26509090.33605240.24978650.33451,0330.3565
Sri Lanka (LK)1110.01660.09720.01740.0120.042
Surinam (SR)113111019
Sveitsi (CH)1,7340.51,4698100.31,3007100.21,6813,4511.11,5353,3950.91,510
Taiwan (TW)2,3980.81082,4380.8442,8090.93411,3080.42781,7730.5271
Tansania (TZ)660.072217
Tanska (DK)7,8442.511,0587,0292.49,7216,2131.99,0605,0521.69,9056,6331.89,468
Thaimaa (TH)5,3621.73243,5221.22997,6732.46206,6132.153010,0832.7556
Trinidad ja Tobago (TT)10.0
Tsad (TD)5
Tunisia (TN)60.0140.0190.0
Turkki (TR)2,4780.83,6533,3881.22,8183,5811.11,3154,5071.48984,8051.31,534
Turkmenia (TM)1675
Tšekin tasavalta (CZ)7,2752.34,1183,4701.22,9456,2111.93,6953,7391.24,5755,2671.43,892
Uganda (UG)821
Ukraina (UA)2320.1176680.03821220.07382320.163650.0530
Unkari (HU)1,2780.41,4841,2000.41,6201,1290.41,7711,2350.42,0104,3101.21,190
Uruguay (UY)2625810.222628514850.0258
Uusi-Kaledonia (NC)21
Uusi-Seelanti (NZ)60.094410.051893850.01,307100.0712
Uzbekistan (UZ)8618170.0362,350
Valko-Venäjä (BY)20.01230.02610.0
Venezuela (VE)16220.0210.03
Venäjä (RU)110.010,471440.012,633160.04,0164940.25047640.262
Vietnam (VN)2,0420.61,0251,2370.43671,2900.41971,3100.48141,7930.51,671
Viro (EE)18,4165.829,57616,7465.724,48620,2346.326,04616,0565.225,82918,7235.126,976
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)50.03,19640.02,05750.01,1536010.21,4283460.11,436
Yhdysvallat (US)3,5281.123,1314,0801.419,8012,5600.838,9334,3811.430,9197,5142.032,932
kaikki maat yhteensä 318,821100.0410,607100.0 292,621100.0340,673100.0 318,995100.0398,905100.0 311,696100.0398,347100.0 366,902100.0436,500100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Vuoden 2026 tammi-kesäkuun tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot